Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez pokory zmizíme…

11. 02. 2017 6:27:00
Šla jsem lesem očarovaná tou podzimní pestrobarevnou magií a najednou jsem zjistila, že odkládám vrstvy jednu za druhou. A pak jsem stála v tom listí bosá a to byl ten okamžik, kdy jsem se znovu cítila naplno sama sebou.

Je pokora staromódní a zbytečné slovo?

To nedělní podzimní odpoledne jsem vyrazila venčit psa jako jindy. Bylo šest stupňů nad nulou a nejdřív mi bylo docela zima a byla jsem ráda, že jsem si vzala zimní bundu i čepici a želela jsem zapomenutých rukavic. Odpoledne už bylo pozdní a docela zataženo, v lese to ale zářivě svítilo. Na stromech i na zemi byly tisíce barevných světýlek... Listí, které zakrátko mráz zbarví do hněda a na jaře už po něm nikdo nevzdechne.

Šla jsem lesem očarovaná tou podzimní pestrobarevnou magií a najednou jsem zjistila, že odkládám vrstvy jednu za druhou. A pak jsem stála v tom listí bosá a to byl ten okamžik... To byl ten okamžik, kdy jsem se znovu cítila naplno sama sebou. Ukotvená k Zemi. A jasně vědoucí, co je v mém životě správně a co v něm mám dělat. Nebylo pochyb. Ta informace přišla znovu a jasně a byla jsem jí plná celá.

Moje bosé nohy stály na listí žlutém jako slunce a necítily chlad, naopak, cítily teplo až ze středu Země. A Země vysílala informace, které jsem potřebovala znovu slyšet – a které mám předat dál.

Země mi šeptala slovo „žena“ a slovo „pokora“. Vnímala jsem ty informace a překládala si je do svého jazyka: Civilizace, ve které teď žijeme, příliš spěchá. Je příliš zaměřená na dosahování věcí. Je příliš zaměřená na kvantitu. Je příliš zaměřená na „chci víc“, „chci dál“. Říká: „Nikdy nemám dost.“ – „Nedokážu se zastavit.“ – „Tohle mi nestačí...“ – „Musím dokázat ještě tohle a tohle...“ Je příliš netrpělivá a jako malé dítě chce všechno jenom pro sebe.

Dech Země přitom neříkal, že jít dál a dokázat víc by bylo špatně. Říkal pouze: „Vývoj a rozvoj je přirozený. Ale ve všem je důležitá rovnováha. A je to právě žena a ženský element, který je nutný, aby rovnováha nastala. Žena je nositelka pokory, kterou má přinášet do tohoto světa a tlumit hroty, zaoblovat hrany a zastavovat čas, když má být zastaven a vychutnán.

Pokora, říkala jsem si. Takové staromódní slovo, které se dneska už moc nenosí...

„Ano, pokora,“ odpovídala Země. „Přesně tohle pro vás nemoderní slovo. Vaše slovníky ho definují jako podřízené chování plynoucí z pocitu vlastní nedostatečnosti, ale to je mylné. Pokora je ve skutečnosti pouze přijetí faktu, že vy, lidé, nedokážete vidět všechno, co způsobuje to, co děláte – stejně jako nedokážete vidět to, co tu máte dělat. Pokora pak znamená, že na chvíli vypnete ego, které vás nezdravě žene pořád dál a výš a nedopřává vám klidu, a zapnete zpomalení, klid a něco jako vyšší vedení. Pokora znamená ponoření se do sebe. Ponoření se do mne. Ponoření se do vaší vlastní duše...“

Stála jsem tam pořád bosá a jasně cítila, co je to pokora. Pokora je i úžas. Úžas nad tím, jak na podzim zežloutne listí, spadne a vytvoří tolik krásy. Vzpomínala jsem na loňské podzimní okamžiky v Číně na posvátných místech ve Wudangských horách. Tam byla pokora všudypřítomná. Pokora jako vědomí a přijetí toho, že jsme jen pouhou součástí něčeho mnohem většího. Pokora jako přiznání, že existují síly, které se naše západní civilizace snaží ignorovat. Pokora jako vědomí díků za náš život a za dokonalost vší naší existence tu na Zemi.

A Země pak už jen jednoduše řekla: „A teď jdi a napiš to. Pošli to do světa. Žena je život a žena je pokora. A pokory je vám třeba, jinak zmizíme. Vy i já...

ŽIJTE (s) CYKLEM I NA PODZIM!

text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

foto © archiv Dany-Sofie Šlancarové

Autor: Dana-Sofie Šlancarová | sobota 11.2.2017 6:27 | karma článku: 6.05 | přečteno: 237x

Další články blogera

Dana-Sofie Šlancarová

Buďte negativní!

Pokud k něčemu cítíme negativní emoci, je to často o tom, že to opravdu máme změnit. Negativní emoce je vlastně taková naše kontrolka, která říká, že je něco v nepořádku a my se k tomu máme nějak postavit.

11.9.2017 v 9:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Dana-Sofie Šlancarová

Taky vám ve snu usekli hlavu?

Ačkoli se jí ten sen zdál před několika měsíci, když mi ho vyprávěla, ještě se třásla. A nebylo divu. Její sen nebyl příjemný ani trochu. Zdálo se jí totiž, že jí někdo chtěl useknout hlavu.

27.8.2017 v 8:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Dana-Sofie Šlancarová

Mají muži taky fáze?

Všimli jste si také toho tak častého faktu, že když vyrazíte na dovolenou, po pár dnech muži dostanou rýmu a kašlíček a ženy začnou menstruovat? O čem to asi svědčí?

13.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Dana-Sofie Šlancarová

Housenka ve snu – fuj nebo skvělý? :-)

Možná taky patříte mezi lidi, kteří když náhodou začnou na veřejnosti vyprávět svůj sen z minulé noci, okolí si začne klepat na hlavu a zmiňovat jméno doktora Chocholouška. A co když se vám zdá o housenkách?

27.7.2017 v 8:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Pomáhat a chránit

Kromě politiků jsou častým terčem lidové slovesné tvořivosti také policisté, a proto je v naší soutěži o hledání přiléhavého synonyma nemůžeme opominout.

23.9.2017 v 19:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 84 | Diskuse

Ivana Pavlisková

Náhradník

Mnozí to znáte. Někdo nemůže absolvovat nějaký program, který nejde zrušit, je zaplacený a je škoda ho nechat propadnout. Někdy to přímo kápne do noty a je z toho fajn „výlet“. A někdy? Škoda mluvit.

23.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jana Slaninová

Vůně drožďové pomazánky

Babička byla receptový experimentátor. Vždycky když dostala nový recept, šoupla si brýle na dálku na čelo, nasadila čtecí brýle a polohlasně luštila obsah. Takhle objevila třeba patizony.

23.9.2017 v 17:44 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 350 | Diskuse

Martin Mařák

Listy z Umwurfu

Umwurf si musíš najít sám, neboť k němu nevede žádná značená cesta, je prostě schovaný někde v hlubinách, či výšinách hor, uprostřed lesů, kde tě nebudou otravovat zástupy turistů a podobně.

23.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 135 | Diskuse

Robert Brinda

Noční můra houbařů.

Kategorizuji houbaře: Takyhoubař - houbař - pan houbař - mykolog. Pan houbař by měl znát aspoň deset hub jedovatých a nejméně dvacet jedlých. Protože to splňuji, považuji se za pana houbaře. Občs mi ale zvědavost nedá a hledám:

23.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 477 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 540

Jsem překladatelka, korektorka, fotografka, vydavatelka, spisovatelka, lektorka a koučka – a také matka a žena. Založila jsem projekt Cyklická žena®, který učí ženy o tom, co vždycky věděly: jak mohou využívat darů svého menstruačního cyklu ve svém životě i ve své práci – aby byly mnohem spokojenější, efektivnější, úspěšnější i šťastnější. Přeložila jsem a vydala knihu Mirandy Gray Cyklická žena a vydala už tři vlastní knihy: Balijský deník Cyklické ženy, 7 návyků efektivní Cyklické ženy a spolu s mým mužem Erikem Hutterem Návod na ženy. Více na www.dana-sofie.cz / www.cyklickazena.cz / www.navodnazeny.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.